04.03.2015 - Real 2014, Pandurii Poşta Câlnău, AGI Construct şi Aktiv, semifinalistele Cupei de iarnă

Sâmbătă şi duminică au fost programate partidele din cadrul sferturilor de finală ale Cupei de Iarnă, patru dintre acestea, Real 2014, Pandurii Poşta Câlnău, AGI Construct şi Aktiv obţinând biletele pentru ultimele două faze ale competiţiei care se vor desfăşura la sfârşitul acestei săptămâni, tot la Vidati.
Altfel spus, primul duel al sferturilor a fost poate şi cel mai spectaculos, atât ca joc, dar mai ales ca evoluţiae a scorului. Bomba putea fi detonată de Tehno care a condus în duelul cu Real 2014 cu scorul de 5-2. Foştii „consilieri judeţeni” au revenit spectaculos şi au reuşit să egaleze in extremis şi chiar să învingă după executarea loviturilor de departajare, in special datorita jucatorului Roman Ionut .
Tot la penalty-uri, dar după un joc în care s-a mers umăr la umăr, Pandurii a reuşit să treacă de Amicii şi să se califice mai departe. Totuşi, soarta acestui duel ar fi putut fi alta dacă, pe final, mai precis cu trei minute înainte expirarea timpului regulamentar, „amicilor” nu li s-ar fi anulat un gol, la o fază controversată şi în urma căreia partida a fost întreruptă aproximativ cinci minute. Mai precis, în minutul 47, la scorul de 3-3, neînţelegerea dintre arbitrii Fliter şi Lupu a făcut ca Amicii să beneficieze de o aruncare de la margine urmată imediat de înscrierea unui gol. Gol care a fost anulat pe motiv că beneficiara acelui out ar fi trebuit să fie Pandurii. Fapt corect de altfel şi care a dus până la urmă la anularea golului. „Amicii” au dat dovadă de un fair-play, un lucru mai puţin întâlnit pe terenurile de fotbal, şi au continuat meciul, care s-a decis după executarea loviturilor de departajare.
Dispute frumoase au fost şi duminică, însă Aktiv şi AGI Construct şi-au câştigat dreptul de a se califica în semifinale în timpul regulamentar.
Sâmbătă, 7 martie, în cadrul semifinalelor, Aktiv va întâlni Real 2010 iar AGI Construct pe Pandurii din Poşta Câlnău.

Sferturi, rezultate şi marcatori

1.Real 2014 – Tehno 5-5 (7-5 d.p.)
Au marcat: Tomescu (2), Roman (2), Chiorpec / M. Popescu (2), Buteseacă (3)
Real 2014: I. Popa, Bodoc, C. Ionescu, I. Vişan, R. Stan, Pleşu, Lungu, Chiorpec, Roamn, Tomescu.
Tehno: Toader, I. Minea, Sofronea, M. Popescu, Bănică, Buteseacă, Pandele, Roman.

2.Pandurii – Amicii 3-3 (7-6 d.p.)
Au marcat: Percă, Mîţă (2) / Datcu, Lazăr (2)
Pandurii: Preda, Draghia, Nica, Andrei, Mîţă, Enache, Cazan, Percă, Mihalcea, Haralambie, Dobre;
Amicii: Baba, Stancu, Ivan, Anghelache, Nicolae, V. Stan, Mâncu, Grigore, Mazâlu, Lazăr, Datcu, Fîşie;

3.SNPPC – Aktiv 4-7
Au marcat: G. Pană, Enciu, Andrei, Suditu / Scarlat, Ţiclea, N. Vasile, C. Chiorcău, M. Puşcă (3)
SNPPC: Mateiu, Enciu, Suditu, Voicu, Taraze, Andrei, Zăinescu, A. Pană, G. Pană;
Aktiv: Toboş, Matei, M. Chiorcău, C. Chiorcău, M. Puşcă, Ţiclea, Radu, Glogoviţeanu, Scarlat, Roşu, Chirică;

4.AGI Construct – Filati 3-1
Au marcat: Rotaru, C. Puşcă, Pîslaru / Olaru
AGI: Toader, Jipa, Nedelea, S. Popescu, Manea, Sava, Iacob, Pîslaru, C. Puşcă, Poteraşu, Rotaru, Turturică;
Filati: Coman, Lopătaru, Bădicu, Fetic, Olaru, Ciobanu, Cristea, Cazacu;
Partidele au fost arbitrate de: Cristi Fliter,Cristi Lupu si Popescu Iulian.